U-ETDS Sıkça Sorulan Sorular

Aklınızdaki Tüm Soruların Yanıtlarını Buradan Bulabilirsiniz

UETDS Nedir ?

01/01/2019'dan itibaren uygulamaya konulacak Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi U-ETDS'nin, karayolu yolcu taşımacılığına ilişkin güvenlik sorunlarını ortadan kaldırmak açısından sektörü disipline edecek bir uygulama olması bekleniyor. Sistem sayesinde korsan taşımacı firmalarla yapılacak seyahatlerin engellenmesine katkı sağlanacak, böylelikle yolcuların yaşayabileceği mağduriyetlerin önüne geçilecek. U-ETDS ile hangi yolcunun hangi otobüse bindiği ve hangi durakta indiği veri merkezine anında bildirilecek. Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetleme Sistemi 'nin kısaltmasıdır.

Sistem Kimleri Kapsıyor ?

Sistem; A1, A2, B1, B2, D1, D2 (Tarifeli ve tarifesiz yolcu taşımacılığı, eşya ve kargo taşımacılığı) ile T Yetki Belgelileri (Terminaller) kapsayacak.

Sistem Hangi Veriler Girilecek ?

Sefer bilgileri kapsamında; güzergah kodu, araç plakası, sefer tarihi ve sefer saati ile görevli personelin uyruğu, adı-soyadı, telefon numarası, adresi ve görevine ilişkin bilgiler aktarılacak. Yolcu bilgileri kapsamında ise, yolcunun uyruğu, TC Kimlik/pasaport numarası, adı soyadı, koltuk numarası, biniş ve iniş yerleri, bilet seri numarası, bilet düzenleme tarih ve saati, düzenleyen acentenin vergi numarası ve bagaj numaraları, sisteme girilecek.

Yük ve Eşya Taşımacılı Yapan Firmalar Kullanmak Zorundamı

1 OCAK 2020 tarihi itibariyle eşya ve yük taşımacılığı için UETDS denetlemesi uygulamaya konularak zorunlu hale getirilecektir.

Sistemin Amacı Nedir ?

• Karayolu taşımacılığını disiplin altına almak karayollarında güvenlik açıklarını minimum seviyeye indirmek

• Her türlü yolcu ve yük taşımacılığı kayıt altına almak

• Sektördeki verileri ilk defa gerçek zamanlı bir şekilde kayıt altına almak ve istenildiği zaman ulaşmak

• Ulusal güvenlik açısından taşıma verilerinin anlık paylaşımını sağlayabilmek veri analizlerine dayalı gerçek planlama yapabilmek

Sistemin Nasıl Kullanılacak ?

Firmaların bu sistemi kullanmaları ise zorunlu isterlerse e-devlet üzerinden isterlerse sadece 1 defa bölge müdürlüklerinde başvuru gerçekleştirebilirler. Bölge müdürlüklerinde firmaya yolcu takip servislerine erişim konusunda ip yetkilendirmesi istemektedirler. Firma erişim bilgilerini kullanarak sistemde var olan sefer yolcu personel taşıma bilgilerini bu ara yüze girmeden Türksat üzerinden sistemi aktarabilir. Ayrıca başvuru e-devlet üzerinden de yapabilirsiniz. Sistemi kullanacak olan firma e-devlet üzerinden hizmet aracılığı ile web servis adresi kullanıcı adı ve şifre bilgilerini öğrenebilir Ayrıca e-devlet üzerinden Türksat sistemine erişimde sağlayabilirler. Firma iletişim bilgilerini kullanarak kendi sistemine var olan yolcu personel ve taşıt bilgilerini hiç bir ara yüze gerek kalmadan Türksat üzerinden otomatik olarak çekebilmektedir. Bir kez daha söylemek yarar var ki sistemin zorunlu olduğunu ve 8 Hazirandan itibaren kullanılmaya başlanacak.

Sistemin Kullanmak Zorunlumudur ?

1, A2, B1, B2, D1, D2 (Tarifeli ve tarifesiz yolcu taşımacılığı, eşya ve kargo taşımacılığı) ile T Yetki Belgelilerin tamamının bu sistemi kullanmaları zorunludur.

Güvenlik ve Sistem Uyumluluğu Nedir ?

Sistemimiz Ulaştıma Bakanlığı UETDS Sistemine %100 Uyumludur. Tüm İşlemler 256 Bit Sll Güvenlik Sertifikasıyla Korunmaktadır.